Arı Bakımı ve Zirai İlaçlar

Yuksel Birol

Yeni Üye
Arılar ve karıncalar doğanın en çalışkan hayvanları olarak bilinmektedirler. Karınca yumurtası gibi maddeler güzellik ve sağlık sektörlerinde değerlendirilmekte iken, arılar tarafından toplanılmakta olan bal doğrudan besin maddesi oluşunun yanı sıra, ilaç sanayisi tarafından da kullanılmaktadır.

Kovanlarda yetiştirilen arılarca yapılan petek ballar oldukça iyi fiyatlarla pazarlanabilmekte iken, arı bakımı konusunda birçok teknik geliştirilmiştir. Son derece dikkatli bir şekilde yapılması gereken arı bakımında uzman bir veteriner hekim tarafından arılar ve kovanların sağlığı yakından takip edilmelidir. Bu takibin sağlanabilmesi adına periyodik bir şekilde kontroller yapılmalıdır. Gözden kaçacak küçük bir detay sebebiyle bütün kovanlara bulaşabilecek bir hastalıkla, birkaç gün gibi kısa bir sürede aniden bütün arılarınızı kaybetme riski ile yüzyüze olduğunuz arı yetiştiriciliğinde kâr yüzdeleri yüksek olsa da, risk faktörleri de bir o kadar yüksektir.

Zirai ilaçlar ve arı bakımı doğrudan ilişkili iki konudur aslında. Çünkü kullanılmakta olan zirai ilaçların bilinçsizce kullanımı nedeniyle her yıl binlerce kovan dolusu arı kimyasalların etkisiyle telef olmaktadır. Son derece hassas burun yapılarıyla iki kilometreden balın kokusunu almakta olan arıların algılayabildikleri ısı değişimleri ve kokuların dengesini bozan zirai ilaçlar nedeniyle birçok arı telef olmaktadır. Bu nedenle arıcılık faaliyetlerinin tarlalar ve bitkisel üretim alanlarından mümkün olduğunca uzak arazilerde yapılması ziraat odalarınca tavsiye edilmektedir.

Bazı zirai ilaçların içerisinde bulunan maddeler arılarda hastalıklara yol açabilmekle birlikte, tarlalarda kullanılan güve ilaçlarının bazıları da arıların toplu ölümlerine sebep olmaktadır. Bu tip ilaçları bilinçli hareşere ilaçlama firmaları kullanmamakta olsalar da, arıcıların bu ilaçlarla ilgili ön bilgi almadan ilaçlama uygulaması yaptırmamaları riski azaltmak adına tavsiye edilmektedir.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst