Koyunculuk bakımında bilinmesi gereken hastalıklar

Admin

Forum Yöneticisi
Yönetici
Koyunculuk ülkemizde oldukça yaygın bölgelerde yapılan işlerden biridir. Bu nedenle koyun bakımı da aylara göre dikkat edilmesi gereken pek çok unsur bulunmaktadır. Bu konuda koyunların ırkına ve cinsine uygun olan yemler tercih edilmelidir. Aynı zamanda koyunlarda görülen pek çok bakteriyel hastalık görülmektedir. Bu hastalıklara karşı koyunları korumak için gerekli aşılanmanın yapılmasına dikkat etmek son derece önemlidir. Özellikle salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı koyunların koruma atına alınması, çok sayıdaki koyunun hastalıktan korunmasını sağlayacaktır.
Koyunculuk bakımında bilinmesi gereken hastalıklar kendi içinde oldukça kapsamlıdır. Bunların başında gelen hastalıklardan biri de iç ve dış parazitlerdir. Oldukça çok çeşidi olan parazitler koyunların hasta olmasında büyük etken olmaktadır. Bu nedenle koyunları hastalıklardan korumanın en önemli kurallarından biri yem değişikliğinin aniden yapılmamasıdır. Yavaş yavaş yem değişikliğine alıştırarak koyunların hasta olmaları önlenebilir. Bu anlamda koyunculuk tarımında beslenme şekli son derece önemlidir. Koyunların parazit ve bakterilere karşı korunmaları ve bununla mücadele edilmesi oldukça önemlidir.

Koyunlarda görülen önemli hastalıklardan bir diğeri de süt kesilmesi hastalığıdır. Öncelikle koyunları bu tür hastalıklardan korumak için aşıların yapılmasına özen göstermek son derece önemlidir. Aksi halde hastalık görülen koyunların tedavi edilmesi oldukça zordur. Koyunculuk bakımında dikkat edilmesi gereken konulara dikkat edilerek daha verimli ve daha sağlıklı koyunculuk tarımı yapılabilir. Genellikle koyunların ölümüne neden olan hastalıklardan biri de koyun vebasıdır. Koyun vebasının pek çok belirtisi bulunmaktadır. Burun akıntısı ve iştahsızlık gibi pek çok belirti koyun vebasına işaret etmektedir. Bu konuda sürü içinde bulunan hasta hayvanlar ve daha sonradan sürüye eklenen hasta koyunlardan bu hastalık bulaşmaktadır. Bu nedenle sürüde bulunan hasta koyunların sürüden uzak tutulması gerekmektedir.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst