Plymouth Rock

Hakan

Yeni Üye
Plymouth Rock tavukları Amerika’da türetilmiş. Ortaya çıkarılmasında Dominik, siyah Java, Koşin, Malay ve Dorking türleri kullanıldığı iddia ediliyor (fakat hiçbir kesin bilgi yok). İlk oluşturulması ve tanıtımı 1800’lü yılların ortalarında olmuştur.

İlkin hem eti hem yumurtası için çok fazla rağbet görmüş . İlk Plymouth Rock tavukları karyağdılı desenli tüylüymüş. 1920’lerde etlik tavuk endüstrisinde seri üretimlerde ilk tür olduğu söyleniyor. Daha sonra 2. dünya savaşından sonra beyaz Plymouth Rock (dişileri) hibrit etlik tavuk üretilmesinde beyaz Cornish horozları ile melezleştirilerek kullanılır olmuş.

Başlıca özellikleri: Soğuğa dayanıklı ayrıca et ve yumurta verimi yüksek (yılda 200 yumurta ve 3 – 4 kg ağır cüsse). İri yapılı, uzun ömürlü olurlar. Gerçek tür rengi resimdeki gibi karyağdılı desenlidir. Başka renkleri dünyada nadir bulunuyor. En çok karyağdılı esas çeşidi ve beyaz çeşidi yayılmıştır. Dişisi de erkeği de uysal, çevredeki canlılarla iyi geçimlidir. Tavuklar (eğer şartlar uygunsa) sık sık gurk olur, civcivlere iyi annelik yapar. Ligorin ve Rhode island red gibi hareketlidirler. Açıkta serbest özgür yetiştirmeye uygundurlar. Civcivleri hızlı büyür piliç olduklarında iyice etlenmiş olurlar.


plymouth-rock-tavuk.jpg
Plymouth Rock – tavuk ve horoz, türünün en doğru örnekleri

Hangileri damızlık olarak seçilmeli? Bu tavsiyeler beyazları için de geçerlidir. Derisi ve ayakları sarı olmalı. Kırmızı yüzlü, kulak lobları kırmızı, gaga genelde açık sarı. Gözler kızılımsı bal rengi. İbikler düz, orta büyüklükte (dişilerde oldukça kısa). Kuyruk horozda da tavukta da kısa olur; dimdik değildir biraz eğiktir. Tavukların (yani dişilerinin) ayakları sarı, göğsü geniş olmalı – bu başlıca dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Dar yapılı tipler ve sarı olmayan ayaklar gerçek ölçülerin dışındadır – muhtemelen başka türlerle melezlenmiştir. Veya nesilden nesile damızlık seçimine dikkat edilmezse birçok temel özellikleri kaybolur. İnsan yapımı özel türlerde damızlık seçiminde dikkatli davranmak çok büyük önem taşıyor.

Hibritlerde Plymouth Rock türünün kullanılması: Klasik karyağdılı türü hibrit yumurta tavukları için, beyaz türü hibrit etlik tavuklar için kullanılır. Her zaman dediğim gibi herkes kendi özel hibritini oluşturabilir. Hibritlerin özelliklerinin kalıcı olmadığını, hibritleri ortaya çıkardığınız ana baba bireyler hangi türlerdense daima ayrı ayrı yetiştirip onların çiftleşmesinden tek nesil hibrit türler elde edebileceğinizi unutmayın. Yani ortaya yüksek kaliteli bir hibrit çıkarmışsanız onun annesini babasını ayrı ayrı türler olarak ayrıca devam ettirmek ve onların melez yavrularını tek nesil olarak hibrit bilmek zorundasınız.

Çocuklu ailelerde evcil hayvan olarak Plymouth Rock: Koşin ve Orpington gibi uysal, güvenli, zararsız, cana yakın, gerektiği gibi evcilleşebilen nadir türlerdendir.

Çok özel türlerden biri. Yukarda saydığım bütün özelliklerinden dolayı Plymouth Rock değer verilmesi gereken türlerdendir. ABD ve İngiltere’de sırf bu türün yetiştiriciliğini yapıp geçimini sağlayan insanlar var. Damızlık seçiminde çok dikkatli davranırsanız, tavuk sever çevrelerde bu özelliğinizle tanınırsanız müşteriler her yerden gelir sizi bulur.

Beyaz Plymouth Rock
beyaz-rock-tavuk.jpg beyaz-rock-horoz.jpg
Beyaz Plymouth Rock tavuk ile horoz

Yumurta veriminde diğeriyle aynı olsa da et verimi ve civcivlerin çabuk büyümesinde daha elverişlidir. Dişileri çeşitli etlik hibritlerin oluşturulmasında damızlık olarak kullanılır. Günümüz tavuk endüstrisinde bütün dünyada en çok beyaz Plymouth Rock horozları ile beyaz Cornish tavuklarından oluşturulan hibritler kullanılıyor. Bu hibritlere Cornish Rock denir.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 1)

Üst