Yumurta Çiftliği Nasıl Kurulur?

kubilayA

Yeni Üye
Günümüzde bir çok insan kendisi tüketmek için yumurta üretimi yapmaktadır. Yumurta üretimi yapmalarının amacı pazar ve marketlerde satılan yumurtalara güvenmemeleridir. Yumurta üretmek bazı insanlar için hobi haline gelmiştir, özellile köyde yaşayan insanlara baktığımız zaman hemen hemen çoğunun kendi yumurtalarını kendilerinin ürettiğini görebiliriz. Aynı zamanda son zamanlarda Gezen Tavuk Yumurtası adı altında yeni bir yumurta üretim dalı çıkmıştır. Gezen Tavuk Yumurtaları piyasadaki diğer yumurtalara kıyasla daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.
Yumurta üretimi yapmak gibi hedefleriniz varsa dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Bunları şöyle özetleyebiliriz.
İlk olarak pazarı tanıyıp hedef kitlenizi belirlemeniz gerekmektedir. Tavuklarınızı nasıl besleyeceğinize, nasıl yetiştireceğinize ve ne tür ortamda yetiştireceğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca haftalık ve aylık periyodlarla ne kadar yumurta üretme hedefiniz var ve ürettiğiniz yumurtaları nerelere satmayı düşünüyorsunuz, bunları belirleyip bu hedefler doğrultusunda yola çıkmanız gerekmektedir.
Yumurta bildiğiniz üzere bir gıda türüdür ve ülkemizde gıda ürünlerine sıkı bir denetim vardır. Bu sebepten ötürü yumurta üreticiliği konusunda yasal kuralları iyi bir şekilde öğrenmeniz ve uygulamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse, eğer yumurtanızda organik ibaresi olsun istiyorsanız bunun kurallarını araştırıp uygulamanız gerekmektedir.
Bunları tamamladıktan sonra kendinize bir iş planı hazırlamanız gerekmektedir. Bu iş planı ne kadar tavuk besleyeceğiniz, ne kadar yumurta üreteceğiniz, ürettiğiniz yumurtaları büyük marketlerde mi satacaksınız yoksa küçük yerel gıda pazarlarında mı satacaksınız, satacağınız yumurtaların fiyatları ne olacak, pazardaki diğer markalarla rekabet edebilecek miyim gibi soruları kapsamaktadır. Bu sorulara ortalama bir cevap oluşturdurktan sonra yumurta üretmek için kollarınızı sıvayabilirsiniz.
Bu işe kaç tavuk satın almalık bütçe ayıracağınızı karar vermeniz gerekmektedir. Ya da hedeflediğiniz yumurta üretme kapasitesine göre tavuk hesabını yapabilirsiniz.
Bu işten kazanç elde etmek istiyorsanız işinizi düzenli ve özverili olarak yapmanız gerekmektedir. Bu işi hobi haline getirmemeniz gerekmektedir.
Tesisinizi kurmak için iklim şartlarına dikkat etmeniz gerekmektedir, tavuklar çok soğuk ortamda yaşayabilen hayvanlar değildir.
Tesisinizi kurup yumurta üretmeye başladıktan sonra yumurtaların nasıl toplanacağına ve nasıl temizleneceğine çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Düzgün bir şekilde temizlenmeyen yumurtalar o yumurtayı tüketen insanların zehirlenmesine yol açabilir.
Bütün tavukları besleme, üretim, elektrik, temizleme, varsa işçilik, paketleme masraflarını çıkardıktan sonra kendi kar payınızıda koyarak her yumurta için bir fiyat çıkarabilirsiniz.
Tavuk Çiftliği Kurma Maliyeti Nedir?
Tavuk çiftliği kurmanın maliyeti satın alacağınız tavuk miktarına, tavuk cinsine ve çiftlikte kullanacağınız diğer malzemelerin kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak ortalama maliyet genellikle 150.000 ile 300.000 TL arasında değişmektedir.
Sonuç olarak kendi yumurtanızı kendiniz üretebilirsiniz, bu işi hobi olarak yapan ve kendi tüketimleri için kendi yumurtalarını üreten insan sayısı ülkemizde çok fazladır. Ancak kazanç elde etmek için yumurta üretmenin bazı prosedürleri vardır ve bunlara dikkat etmek gerekmektedir.
 

Bu içeriği görüntüleyen kullanıcılar (Kullanıcı: 0, Ziyaretçi: 2)

Üst